Vi använder cookies för att göra din upplevelse bättre. För att följa det nya direktivet om e-integritet, behöver vi be om ditt medgivande att sätta cookies. Läs mer.
Des special +50
DES Special +50 är en isopropanol (ca 45%) - och etanolbaserad (ca 10%) ytdesinfektion med rengörande verkan och korrosionsskydd, avsedd för kontaminerade ytor och instrument. Används inom tand- och sjukvård, veterinärkliniker, laboratorieverksamhet eller motsvarande områden. Används främst där mikrobiologisk smittspridning skall förhindras. Innehåller rostskydd för känsliga metaller som tex borr mm. Fri från Castor Oil.
DES Special +50 är ett ytdesinfektionsmedel med en tillsats av tensid för att få en rengörande effekt samt korrosionsskydd för att undvika rost. Innehåller ca 55 volym% alkohol. Produkten är effektiv mot såväl bakterier som svamp. Produkten uppfyller de europeiska normerna för desinfektionsmedel EN13727, EN13624, EN13697, EN14561 och EN14562.
Metallföremål/instrument: Föroreningar torkas av och föremålet sänks ner under vätskeytan och blötläggs i 5min. Använd skyddshandskar för att förhindra uttorkning av huden
Dosering
Ytor: Rikligt med produkt så att hela ytan täcks och hålls fuktig under hela inverkningstiden.
Metallföremål/Instrument: Så mycket desinfektionsmedel så att hela föremålet täcks.
Verkningstid ytor / föremål: 5 min